Wzrost zainteresowania drukiem 3D w ostatnich latach przybrał znacząca w skali. Drukarki stały się tańsze, bardziej dostępne, prostsze w obsłudze i konserwacji. Dzięki łatwo dostępnym komponentom można nabyć sprzęt który nie tylko daje możliwość tworzenia w trzech wymiarach ale i produkuje świetne jakościowo wydruki w przystępnej cenie. Jednak nadal wiele osób boi się zagłębić w temat ze względu na koszty i czas. W tym poradniku przedstawię jak zacząć swoją przygodę z drukiem 3D, jak wybrać pierwszą drukarkę oraz na co zwracać uwagę przy drukowaniu. W tekście dla przykładu posłużę się świętną drukarką Creality Ender 3.

Creality Ender 3 300x281 - Drukarka 3D na przykładzie Creality Ender 3

Creality Ender 3

                Zacznijmy od podstaw, czym właściwie jest druk 3D? Drukiem 3D możemy nazwać proces tworzenia obiektów w trzech wymiarach, czyli tworzyć rzeczy namacalne. Są dwa główne typy drukarek 3D:  FDM oraz SLA. Pierwsza z nich jest najbardziej popularna i nią głównie będziemy się zajmować. Drukarki tego typu tworzą obiekty warstwa po warstwie: nakładając stopiony materiał z dołu do góry. SLA z kolei wytapiają modele z ciekłej żywicy używając do tego ekranu LCD. Jest to metoda mniej przyjazna, gdyż żywica podczas drukowania wydziela sporo trujących odpadów, a sam wydruk trwa bardzo długo.

               Drukarka FDM aby drukować musi posiadać trzy osie:  X, Y oraz Z. W przypadku Endera 3 osią Y jest ruchomy stół na którym znajduje się cały wydruk. Oś X wraz z tzw. Heatblockiem porusza się z lewa do prawa, oś Z umożliwia tworzenie obiektów wyższych niż jedna warstwa która zazwyczaj wynosi 0,1mm. Heatblock jest miejscem gdzie docelowo trafia filament czyli ,,tusz” dla drukarek 3D.  Jest on topiony i nakładany na model.

               Parę lat temu drukarki przychodziły w stanie całkowicie rozłożonym przez co trzeba było poświęcić wiele godzin na złożeniu i kalibrację mając jedynie pokracznie przetłumaczone instrukcje. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, od otwarcia opakowania do pierwszego uruchomienia dzieli nas zaledwie proces wkręcenia paru śrub i prosta kalibracja. Jest to najlepszy sposób na zapoznanie się z działaniem takiego urządzenia co przyda się każdemu w przypadku troubleshootingu. Nie mówiąc już o cenie, drukarki w pełni złożone potrafią kosztować wraz z dostawą krocie.

               Jaki materiał wybrać na początek? Najlepiej ten który przyszedł wraz z drukarką, jest to zazwyczaj PLA – materiał łatwy w zarządzaniu, bezpieczny z wdzięcznym efektem końcowym, dostępny w całej gamie kolorów. Najlepiej kupić na początek filament lepszej marki jak na przykład  Matterhackers który ułatwi pierwsze wydruki i będzie bardziej ,,wyrozumiały” na błędy.

               Aby zacząć drukować należy podłączyć kartę SD wraz z plikiem .gcode do drukarki, uruchomić ją a następnie wybrać opcje drukowania z karty pamięci i plik który nas interesuje. Rozpocznie się nagrzewanie stołu oraz głowicy, a po chwili proces drukowania rozpocznie się. Można go kontrolować z poziomu ekranu lub podłączając komputer za pomocą kabla USB.

Film z recenzją drukarki Creality Ender 3, znajduje się na kanale YouTube u użytkownika Artur Petrzak