Apple na swojej ostatniej konferencji zapowiedział cały ogrom nowego sprzętu, w tym sławną już podstawkę do monitora w ściśle Applowskich cenach.

Jedną z największych kontrowersji WWDC jest podstawka do monitora. Co prawda jest ona do najbardziej profesjonalnego monitora tej firmy jak dotąd, ale jej cena powala bez żadnego usprawiedliwienia. Czy jednak może? Redakcja SpidersWeb opisała, że może to mieć sens w tym wpisie. Moim zdaniem taka argumentacja nie ma sensu, w ogóle. Już tłumaczę.

Jedno na pewno jest jasne, nowy monitor Appla jest przeznaczony głównie dla profesjonalistów którzy jego możliwości wykorzystają, nie jest sprzedawany z intencją przeglądania Facebooka w domowym zaciszu. Firmy które zakupią cała partie tych monitorów nie tylko z radością dopłacą marny tysiąc dolarów za nóżkę, ale zapłaciłby by za niego znacznie więcej. Co z tego wynika? Sama cena monitora (~19000zł) nie razi. Oczywiście nadal jakbyśmy skatalogowali i wycenili każdą część to wyszłoby że logo Appla kosztuje połowę ceny, ale taki urok produktów tej marki.

Argumentacja opisana w powyżej linkowanym artykule w skrócie przedstawia się tak: znajdą się użytkownicy którym nie będzie potrzebna nóżka tylko uchwyt VESA do powieszenia monitora na ścianie, więc po co mamy dodawać nóżkę do monitora skoro cześć osób dokupi wieszak na ścianę? Lepiej żeby mieli wybór, racja?

Moim zdaniem, nie. Moim zdaniem takie zachowanie jest niesmaczne biznesowo. Każdy kto będzie kupował ten monitor i tak nie zauważy tych pieniędzy jakie będzie musiał dopłacić aby w ogóle móc sensownie używać sprzętu w końcu klasy Premium. Bo co można zrobić z tym monitorem bez podstawki czy VESA mount? Jedynie położyć go na stole, co nie trzeba mówić jest super nie wygodne i mija się z celem. Kupując produkt w tej cenie spodziewamy się, że będzie działać bez żadnych dodatkowych konfiguracji. Z resztą większość ludzi czytających ten wpis na PC na pewno nie zauważa obecności nóżki, tej nóżki która do każdego innego monitora jest oczywista i nikt jej obecności nie zauważa poza tymi 10 sekundami podczas montowania. Chodzi mi o to że kupując produkt w tej cenie dostajemy produkt wybrakowany, bez najważniejszej części montażowej. Jest to niesmaczne dla każdego potencjalnego kupującego, mimo, że i tak każdy ją zaraz dokupi.

Obrazowo można przedstawić te sytuację do kupowania samochodu. wyobraźmy sobie że idziemy do autoryzowanego salonu znanej i cenionej marki. Wybieramy sobie najdroższy model wyposażony we wszystkie najmądrzejsze systemy bezpieczeństwa, najbardziej ekonomiczny, autonomiczny, ekologiczny, słowem och i ach pod każdym względem, ale właśnie takiego potrzepujemy. Wszystko odbywa się wzorowo, obsługa salonu miła, podaje umowę w ceną powiedzmy 600 tysięcy zł, ty już chcesz podpisywać, ale zauważasz drugą umowę leżącą obok dotyczącą kół do samochodu, bo te sprzedawane są oddzielnie. Kosztują 100 tysięcy, ale co? Nie kupisz? No pewnie że kupisz. Sprzedający argumentuje to tak że jedni kupujący lubią felgi w kształcie gwiazdek a inni kółek, więc, aby dogodzić wszystkim koła sprzedawane są oddzielnie. W przypadku kupna bez kuł, laweta zrzuci Panu samochód przed bramą, ale cegły na których chce pan samochód położyć trzeba już we własnym zakresie sobie zorganizować. Ma sens? Brzmi kuriozalnie? Dokładnie tak samo jak profesjonalny sprzęt najwyższej klasy Premium niedający się używać bo kawałek metalu który to umożliwia trzeba kupić oddzielnie. Jestem pewien, że średnio ogarnięty Youtuber zajmujący się DIY będzie w stanie zrobić taką podstawkę z metalu w pare dni i na pewno nie przekroczy progu 1000 dolarów.

Jakby ta podstawka robiła kawę i masaż to z chęcią dopłaciłbym te pieniądze bez zawahania bo to było by coś, ale nie jest.

Czy Apple mógł zrobić to inaczej? Oczywiście poza dodawaniem podstawki do zestawu? Moim zdaniem jeśli firmie tak bardzo zależy na dodatkowym tysiącu dolarów, mogli zamiast 5000 chcieć 6000 dolarów za podstawową wersje monitora i dodawać do niej podstawkę w zestawie, tak jak robi to każdy. Żeby dogodzić tym co wieszają monitor na ścianie po prostu dodać opcję zamiany podstawki na wieszak VESA i nie byłoby problemu.