Huawei jest od pewnego czasu pod sporym ostrzałem ze strony Stanów Zjednoczonych.

Najpierw zabroniono w ogóle sprzedaży produktów firmy na terenie kraju, teraz Donald Trump umieścił firmę na czarnej liście. To w konsekwencji ucina Huaweiowi dostęp do nowych wersji Androida, produktów Intela, Qualcomma i ogólnie uniemożliwia wydawanie nowych produktów jak i ich sprzedaży poza Chinami.

Co to oznacza dla nas? W skrócie, żaden telefon firmy nie dostanie aktualizacji Androida, ani systemu ani łatek zabezpieczeń. Firma nie wyda również nowego sprzętu w którym obecny jest CPU Intela, zainstalowany Windows czy telefon z procesorem Qualcomma. W skrócie, słabo: trudno cokolwiek więcej powiedzieć.

Firma na dzień dzisiejszy zmuszona jest do wstrzymania wypuszczania nowego sprzętu poza rodzimym rynkiem chińskim. Słowem ktoś chce aby  wróciła tam skąd przyszła, a szkoda w końcu nie można powiedzieć aby ich produkty nie miały miejsca na rynku ogólnoświatowym, flagowe telefony firmy nie są tylko kopiami innych, ale maja swoje własne cechy które mogą i przekonują konsumentów. 

Ale o co chodzi z Googlem w tym wszystkim? Google jako właściciel Androida wstrzymał wydawanie firmie Androida. Zaraz po Googlu to samo zrobił Microsoft w sprawie Windowsa, Qualcomme co do ich procesorów mobilnych, a kolejne firmy dołaczom, jest to tylko kwestia czasu.

Oczywiście jak każdy także i Huawei może korzystać z wersji AOSP tego systemu (open-source), ale wiąże się to z masą kolejnych problemów, zarówno dla użytkowników jak i przede wszystkim samego producenta:

Po pierwsze AOSP nie ma dostępu do aplikacji Googla, czytaj Androida bez Sklepu Play, Gmaila, Chroma, YouTuba to nie Android. Dla większości odbiorców telefon w takim stanie nie jest używalny.

Po drugie firma będzie musiała stworzyć te aplikacje od zera w swoim własnym zakresie co jest czasochłonne i rezultaty mogą ukazać się za pare dobrych lat.

Po trzecie, Huawei co prawda produkuje swoje własne układy obliczeniowe co w telefonach ma jakiś sens, lecz w przypadku komputerów ciężko będzie na już stworzyć jednostkę we własnym zapleczu od zera do tego, która dorówna konkurencji Intela. Jest to po prostu proces długotrwały.

huawei 3737335 1920 300x300 - Huawei właśnie mocno oberwał... [znowu]

Źródło: pixabay.com

Co zrobiły Huawei? Trudno powiedzieć, czas powie, gdyż  na razie nie mamy oficjalnych oświadczeń żadnej z firm zainteresowanych. Może Huawei stworzy własny system mobilny zamiast Androida, sukces jest wątpliwy, ale szczerze firmie kibicuję jeśli tak postąpi. Rynkowi systemów mobilnych przydałby się ten trzeci po Androidzie i iOSie, jakieś odświeżenie i realna konkurencja dla gigantów.

Na razie możemy tylko gdybać.