Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USB

Kable USB występują obecnie wszędzie. Używamy ich do ładowania telefonu, tabletu, aparatów w urządzeniach sportowych czy dla profesjonalistów. Są ogólnie dostępne, uniwersalne i proste w użyciu. Jednak kabel kablowi nie równy, a mnogość złącz USB jakie występują może przygnieść swoją ilością. W tym tekście przedstawię te najpopularniejsze standardy USB tak aby każdy wiedział czego potrzebuje do swoich potrzeb.

TYPU A 2 150x150 - Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USBStandard USB Typ A, czyli złącze występujące absolutnie wszędzie. Czy kupujemy ładowarkę do telefonu, tabletu, smart opaski, czy nową obudowę do komputera, lub w laptopie czy Powerbanku albo pendrivie czy dysku przenośnym wszędzie tam ujrzymy charakterystyczny standard USB. Praktycznie nie ma wad, nie da się włożyć na odwrót, jest długowieczny i wytrzymały. Zadebiutował w 1996 roku, a od 2014 skutecznie wypierany przez standard USB-C. Wspiera ładowanie jak i transmisje danych której  prędkości wahają się -zależnie od wersji- od 1,5Mbita na sekundę (190kB/s w 1996 roku była to zawrotna prędkość) do aż 10Gigabitów w najnowszej odsłonie 3.1. Istnieje jeszcze inna wersja tego złącza nazwana Typem B, spotykana najczęściej w drukarkach, podziela wady jak i zalety typu A.

2413 3 1 150x150 - Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USBMicroUSB 2.0 jeszcze do niedawna był najpopularniejszym złączem używanym w całej gamie urządzeń – nie tylko mobilnych, ale również przemysłowych, akcesoriach czy PowerBankach. Obecnie jest wypierany przez nowsze złącze USB-C, lecz nadal można się z nim spotkać w owych urządzeniach. Charakteryzuje się transmisję do 480 Mbit/s czyli około 60MB/s. Zapewnia transfer danych jak i ładowanie. Kabel z takim złączem można podłączyć jedynie jedną stroną, a jego główną wadą jest dość szybkie zużycie i finalnie uszkodzenie, przez co ładowanie na przykład telefonu staje się bardzo problematyczne (ile razy widzieliśmy osoby ładujące telefon przy pomocy gumki recepturki trzymającej kabel w jedynym słusznym położeniu w którym telefon zechciał współpracować?). Jego następcom jest niezbyt popularny standard microUSB w wersji 3.0, używany głównie w przenośnych dyskach twardych. Istnieje również standard MiniUSB, czyli grubsza wersja Micro, również już nie używana, a występująca w aparatach fotograficznych.

3525 qty 150x150 - Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USBUSB-C czyli port by rządzić wszystkim. Najnowszy standard USB. Wspiera wszystkie nowe technologie łącznie z Thunderbolt 3 (podłączenie na przykład zewnętrznej karty graficznej do laptopa); może zastąpić kabel HDMI od monitora transmitując ultra płynny obraz w rozdzielczości 4K, wspiera przepływ prądu o mocy do 100W czyli 10 razy szybciej niż microUSB co daje nam możliwość zasilenia potężnych urządzeń bez dodatkowej plątaniny kabli. Może przesłać pliki z zawrotną prędkością 40 Gbit/s (5GB/s co daje nam możliwość zapełnienia przeciętnego dysku komputera od zera do pełna w 26 sekund!). Jest symetryczny, czyli podłączalny obiema stronami, do tego wytrzymały na warunki użytkowania i mniej zawodny od poprzedników. Stosowany we wszystkich nowych urządzeniach mobilnych, czy to telefonach czy tabletach, czy małych komputerkach, do ładowania laptopów lub w dyskach i konsolach przenośnych. Wszędzie gdzie wymagane jest szybkie ładowanie i niezawodna transmisja danych tam USB-C jest wyborem numer jeden. Obecnie zastępuje się nim wszystkie inne porty. Coraz częściej można spotkać się  kablem z obu stron wyposażonym w USB-C co drastycznie zwiększa uniwersalność takiego przewodu.

3634 1 150x150 - Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USBApple Lightning, czyli złącze spotykane jedynie w produktach firmy Apple. Jest w pełni kompatybilne z USB, wspiera ładowanie jak i przesył danych. Jest ,,nie do zdarcia”, można je podłączyć obiema stronami, sprawnie radzi sobie w dockach, czyli stacjach zwiększających możliwości czy to iPhona, czy iPada lub nawet iPoda. Działa na ogół w standardzie USB 2.0 co oznacza, że jak na obecne standardy jest trochę wolne. Może dlatego firma Apple zapowiedziała, że zastąpi swoje autorskie rozwiązanie standardem USB-C.