Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USB

Kable, kabelki, przewodziki, czyli krótki opis standardu USB

Kable USB występują obecnie wszędzie. Używamy ich do ładowania telefonu, tabletu, aparatów w urządzeniach sportowych czy dla profesjonalistów. Są ogólnie dostępne, uniwersalne i proste w użyciu. Jednak kabel kablowi nie równy, a mnogość złącz USB jakie występują może przygnieść swoją ilością. W tym tekście przedstawię te najpopularniejsze standardy USB tak aby każdy wiedział czego potrzebuje do swoich potrzeb.

Kabel do drukarki WarszawaStandard USB Typ A, czyli złącze występujące absolutnie wszędzie. Czy kupujemy ładowarkę do telefonu, tabletu, smart opaski, czy nową obudowę do komputera, lub w laptopie czy Powerbanku albo pendrivie czy dysku przenośnym wszędzie tam ujrzymy charakterystyczny standard USB. Praktycznie nie ma wad, nie da się włożyć na odwrót, jest długowieczny i wytrzymały. Zadebiutował w 1996 roku, a od 2014 skutecznie wypierany przez standard USB-C. Wspiera ładowanie jak i transmisje danych której  prędkości wahają się -zależnie od wersji- od 1,5Mbita na sekundę (190kB/s w 1996 roku była to zawrotna prędkość) do aż 10Gigabitów w najnowszej odsłonie 3.1. Istnieje jeszcze inna wersja tego złącza nazwana Typem B, spotykana najczęściej w drukarkach, podziela wady jak i zalety typu A.

Kabel MicroUSB 2.0 WarszawaMicroUSB 2.0 jeszcze do niedawna był najpopularniejszym złączem używanym w całej gamie urządzeń – nie tylko mobilnych, ale również przemysłowych, akcesoriach czy PowerBankach. Obecnie jest wypierany przez nowsze złącze USB-C, lecz nadal można się z nim spotkać w owych urządzeniach. Charakteryzuje się transmisję do 480 Mbit/s czyli około 60MB/s. Zapewnia transfer danych jak i ładowanie. Kabel z takim złączem można podłączyć jedynie jedną stroną, a jego główną wadą jest dość szybkie zużycie i finalnie uszkodzenie, przez co ładowanie na przykład telefonu staje się bardzo problematyczne (ile razy widzieliśmy osoby ładujące telefon przy pomocy gumki recepturki trzymającej kabel w jedynym słusznym położeniu w którym telefon zechciał współpracować?). Jego następcom jest niezbyt popularny standard microUSB w wersji 3.0, używany głównie w przenośnych dyskach twardych. Istnieje również standard MiniUSB, czyli grubsza wersja Micro, również już nie używana, a występująca w aparatach fotograficznych.

Kabel USB 3.0 Warszawa Śródmieście WolaUSB-C czyli port by rządzić wszystkim. Najnowszy standard USB. Wspiera wszystkie nowe technologie łącznie z Thunderbolt 3 (podłączenie na przykład zewnętrznej karty graficznej do laptopa); może zastąpić kabel HDMI od monitora transmitując ultra płynny obraz w rozdzielczości 4K, wspiera przepływ prądu o mocy do 100W czyli 10 razy szybciej niż microUSB co daje nam możliwość zasilenia potężnych urządzeń bez dodatkowej plątaniny kabli. Może przesłać pliki z zawrotną prędkością 40 Gbit/s (5GB/s co daje nam możliwość zapełnienia przeciętnego dysku komputera od zera do pełna w 26 sekund!). Jest symetryczny, czyli podłączalny obiema stronami, do tego wytrzymały na warunki użytkowania i mniej zawodny od poprzedników. Stosowany we wszystkich nowych urządzeniach mobilnych, czy to telefonach czy tabletach, czy małych komputerkach, do ładowania laptopów lub w dyskach i konsolach przenośnych. Wszędzie gdzie wymagane jest szybkie ładowanie i niezawodna transmisja danych tam USB-C jest wyborem numer jeden. Obecnie zastępuje się nim wszystkie inne porty. Coraz częściej można spotkać się  kablem z obu stron wyposażonym w USB-C co drastycznie zwiększa uniwersalność takiego przewodu.

Przewód typu Lightning Apple WarszawaApple Lightning, czyli złącze spotykane jedynie w produktach firmy Apple. Jest w pełni kompatybilne z USB, wspiera ładowanie jak i przesył danych. Jest ,,nie do zdarcia”, można je podłączyć obiema stronami, sprawnie radzi sobie w dockach, czyli stacjach zwiększających możliwości czy to iPhona, czy iPada lub nawet iPoda. Działa na ogół w standardzie USB 2.0 co oznacza, że jak na obecne standardy jest trochę wolne. Może dlatego firma Apple zapowiedziała, że zastąpi swoje autorskie rozwiązanie standardem USB-C.